Lezing
Lezing over het boek Deshima in Demen.
3 februari 2026
Op 3 februari geef ik in het gemeenschapshuis Onder d’n Plag een presentatie over mijn nieuwe boek Deshima. Dit boek vertelt het verhaal van de Nederlandse handelspost op het kleine, kunstmatig aangelegde eilandje Deshima, voor de kust van Nagasaki. Tussen de zeventiende en negentiende eeuw waren de Hollanders hier de enige westerlingen die met Japan handel mochten drijven.
Ik richt mij niet op diplomatie of wereldpolitiek, maar op het echte leven van alledag binnen deze streng gecontroleerde handelspost: wat er op tafel kwam, de kleding van de bewoners, de inrichting van hun huizen op een eilandje dat nauwelijks groter was dan twee voetbalvelden, hun omgang met Japanse vrouwen en kinderen, én de manieren waarop ze toch nog ontspanning vonden.
Met reisverslagen, kaarten, brieven, dagboeken en verrassende vondsten uit archieven en musea reconstrueer ik deze afgezonderde Hollandse gemeenschap — een plek die tegelijk benauwend en bijzonder was, waar het dagelijkse bestaan geregeld in ronduit absurde situaties uitmondde.
Tijdens de presentatie toon ik beeldmateriaal, vertel ik over mijn onderzoek en neem ik mijn publiek mee langs de kleine rituelen, eigenaardigheden en onverwachte momenten die het leven op Deshima kleurden. Het wordt een avond vol verhalen, details, cultuur én een vleugje humor.
Iedereen is van harte welkom! De lezing vindt plaats van 20.00 tot 21.30 uur. Leuk om je binnenkort te zien!
Aanmelden kan via de link: https://shop.twelveticketing.eu//seller/onder-dn-plag-cnec
Het bedrag is voor het gemeenschapshuis inclusieve koffie/ thee.
Locatie: Gemeenschapshuis Onder d’n Plag in 5354KC Ravenstein/Demen, Osstraat 11.